Fizetesek.comFizetesek.com - Fizetések Magyarországon 2025

Pénzügyi fizetések 2025: Mennyit keres egy pénzügyi szakember Magyarországon?

Fizetesek.com publikálta 2025. 02. 20.-n
Tartalomjegyzék

Pénzügyi bérek 2025: Mennyit keres egy pénzügyi szakember Magyarországon?


Pénzügyi szakemberek fizetései Magyarországon 2025-ben – Átfogó riport

A pénzügyi szektor hagyományosan a legjobban fizető ágazatok közé tartozik Magyarországon. 2025-ben is folytatódik ez a trend: a banki, befektetési és biztosítási területen dolgozók kiemelkedő fizetésekre számíthatnak, bár a bérnövekedés üteme az elmúlt évhez képest mérsékeltebb.

Ebben az átfogó riportban részletesen bemutatjuk, hogy mennyit kereshetnek a pénzügyi szakemberek 2025-ben Magyarországon. Megvizsgáljuk a különböző szakterületeket (bank, könyvelés, befektetés, biztosítás), és megnézzük a fizetéseket tapasztalati szint szerint is – a pályakezdőktől egészen a vezetői pozíciókig.

Pénzügyi szakemberek fizetései Magyarországon 2025-ben - áttekintés: Ismerje meg a fizetesek.com-ot!

A cikkben kitérünk az aktuális munkaerőpiaci trendekre, a keresett pozíciókra és kompetenciákra, valamint azokra a tényezőkre is, amelyek befolyásolják a bérek alakulását. Az adatok hazai bérfelméréseken, iparági jelentéseken és szakértői elemzéseken alapulnak.


TL;DR – Főbb trendek és számok

  • Magas fizetések, mérsékelt növekedés – A pénzügyi szektorban a havi bruttó átlagbér ~900 ezer – 1 millió Ft körül alakul, ezzel a legjobban fizető ágazatok egyike. Ugyanakkor 2024-ben itt volt a leglassúbb bérnövekedés (kevesebb mint 10% éves szinten).
  • Iparági eltérések – A banki és biztosítási területen dolgozók továbbra is kiemelkedően keresnek: egyes vezetői pozíciókban 2,5–2,7 millió Ft havi bér sem ritka (pl. aktuárius, kockázatkezelési igazgató). Befektetési területen a szakemberek átlagosan millió feletti fizetéseket kapnak (pl. brókerek ~1,6 M Ft).
  • Karrierszint szerinti különbségekPályakezdő pénzügyesek jellemzően 450–600 ezer Ft körül indulnak havonta. 3-5 év tapasztalattal a bérek sok területen már 800 ezer – 1,2 millió Ft sávba emelkednek. Vezetői szinten általános az 1,5–2 millió Ft feletti jövedelem; egy pénzügyi igazgató mediánbére ~2 millió Ft (sáv: ~1,7–2,6 M).
  • Kulcskompetenciák felértékelődése – A hiányszakmákban (pl. IFRS szakértő, aktuárius) és a technológiai ismeretekkel kombinált pénzügyi szerepkörökben (pl. fintech, üzleti elemző) akár 15–25%-kal magasabb bérigény is megjelenhet a tavalyi évhez képest.

Általános trendek 2024–2025: magas bázis, mérsékelt növekedés

Magyarországon a pénzügyi szektor hagyományosan az élmezőnyben van a fizetések terén. 2024-ben a pénzügy és biztosítás ágazatban a bruttó átlagkereset megközelítette a 900 ezer – 1 000 000 Ft havi szintet, ami több mint 2-szerese a nemzetgazdasági átlagnak. Ugyanakkor a bérdinamika itt volt a legvisszafogottabb: egyedüli szektorként nem érte el a 10%-ot az éves nominális növekedés. Ennek oka, hogy a pénzügyi területen már eleve magas bázisbérek vannak, így kisebb nyomás volt a további emelésre, illetve a csökkenő infláció mérsékelte a bérigényeket. Így is megvalósult reálbér-emelkedés, de a bérkülönbség más ágazatokhoz képest némileg szűkült.

Munkaerőpiaci helyzet: A jó pénzügyi szakemberekre továbbra is nagy a kereslet, de a piaci szereplők óvatosabbak a bizonytalan gazdasági környezet miatt. A jelöltek kevésbé váltanak könnyelműen állást, de ha mégis, megkérik az árát a váltásnak.

Bizonyos területeken – például a számviteli szolgáltatóknál – növekvő szakemberhiány jelentkezett, ami felfelé hajtja a béreket (pl. IFRS-szakértők esetében akár 15–25%-os bérnövekedés a tavalyihoz képest). A digitalizáció és automatizáció a pénzügyi szektorban is központi szerepet kap, ezért nő az igény azokra a szakemberekre, akik pénzügyi és IT készségekkel egyaránt rendelkeznek – ők gyakran magasabb fizetési sávba esnek.

Az alábbi táblázat összefoglalja, hogy 2025-ben jellemzően mekkora bruttó havi fizetés várható különböző tapasztalati szinteken az egyes pénzügyi szegmensekben. (Az értékek átlagos sávokat jelölnek; a konkrét pozíciók és cégek függvényében ettől érdemi eltérés is lehet.)

Tapasztalati szint Banki szektor (Bankok) Könyvelés, Számvitel (Accounting) Befektetési terület (Investments) Vállalati pénzügy (Corporate) Biztosítás (Insurance)
Pályakezdő (0-2 év) ~500–600 ezer Ft
kezdő banki ügyintéző/analista
~450–550 ezer Ft
junior könyvelő, adóasszisztens
~500–600 ezer Ft
befektetési elemző gyakornok
~500–600 ezer Ft
junior kontroller, pénzügyes
~500 ezer Ft körül
pályakezdő aktuárius
Tapasztalt (3-5 év) ~800 ezer – 1,1 M Ft
banki szakértő (pl. hitel/RM)
~850 ezer – 1,0 M Ft
könyvelő / adótanácsadó (5 év)
~1,0 M Ft felett
befektetési tanácsadó, bróker átlag
~950 ezer – 1,4 M Ft
kontrolling (senior), IFRS spec.
~1,25 – 2,0 M Ft
aktuárius (5+ év tap.)
Vezetői szint (5+ év) 1,5 – 2,7 M Ft
banki osztályvezető / igazgató
~1,3 – 1,5 M Ft
főkönyvelő, szenior manager
~1,6 M Ft átlag
vezető bróker (átlagos)
1,7 – 2,6 M Ft
pénzügyi igazgató (CFO) sáv
max. ~2,5 M Ft
vezető aktuárius

Megjegyzés: A fenti bérsávok havi bruttó összegek forintban, teljes munkaidős állásokra, bónuszok és egyéb juttatások nélkül értendők. A tényleges fizetés függ az adott cég méretétől, hátterétől is – a multinacionális vállalatok jellemzően a sáv felső részéhez közel fizetnek, míg kisebb hazai cégeknél alacsonyabbak lehetnek a bérek.

Az egyes pozíciók közti különbségek ugyanakkor jelentősek: pl. a banki front-office területen máshol mozoghatnak a bérek, mint a back-office elemzői vagy kockázati területeken.


Banki szektor: magas bérek a specialista és vezetői pozíciókban

A banki szektorban a bérek szintje minden kategóriában az átlagnál magasabb. A banki alkalmazottak (ideértve a pénzintézeti ügyintézőket, banki tanácsadókat) átlagos bruttó fizetése 2023-ban ~570–714 ezer Ft körül alakult, ami már pályakezdő szinten is versenyképes jövedelemnek számít. Egy junior banki ügyintéző (pl. hitelügyintéző) jellemzően ~500 ezer Ft körüli bruttó bérrel indíthat Budapesten. 3-5 év tapasztalattal a banki szakértők – például vállalati bankárok, hitel- vagy kockázati elemzők – bére könnyen 800 ezer – 1 millió Ft közötti sávba emelkedik.

A befektetési szolgáltatásokkal foglalkozó banki szakemberek még magasabb fizetést érhetnek el. A pénzügyi elemzők és befektetési tanácsadók havi átlaga már meghaladja az 1 millió Ft-ot.

A banki brókerek és tőzsdeügynökök a front-office terület legjobban fizetettjei közé tartoznak: az ő átlagbérük 2023-ban kb. 1,612 millió Ft/hó volt. Ez azt jelenti, hogy egy kiemelkedően teljesítő senior bróker akár ennél többet is hazavihet, míg a junior brókerek bére valamivel 1 millió Ft alatt lehet induláskor.

Felsővezetői szinteken a banki fizetések igazán kimagaslóak. Egy banki kockázatelemzési vezető typikusan 1,3–1,7 millió Ft körüli sávban keres havonta, míg egy kockázatkezelési igazgató vagy más felsővezető akár 2,5–2,7 millió Ft-ot is megkereshet.

Ez az egyik legmagasabb bér a szektorban – a Hays felmérése szerint 2,7 M Ft a bank/biztosítás területen mért legfelső fizetési sáv teteje. A treasury (kincstár) területen dolgozó szakemberek és a kvantitatív elemzők fizetési sávjai hasonló ligában mozognak, tapasztalattól függően viszonylag kiegyenlítetten.

Ugyanakkor ugyanabban a szerepkörben is lehet eltérés bank és bank között: a nagy nemzetközi bankok jellemzően magasabb bért kínálnak, mint egy kisebb pénzintézet.

Trendek: Az elmúlt években a bankoknak magas bérigényekkel kellett szembesülniük a tehetségek bevonzásakor, amit gyakran bőkezű juttatási csomagokkal igyekeztek kezelni. 2023-ra azonban ez a stratégia inkább csak megtartó erővel bírt, új munkaerő csábítására kevésbé volt elég. A digitalizáció térnyerése nyomán a bankoknál felértékelődtek az adatvezérelt és IT-affinitású pénzügyes szerepkörök – például az üzleti elemzők, termékmenedzserek –, amelyeknél szintén magas fizetési sávok alakultak ki a kereslet miatt.

Összességében 2025-ben a banki szektorban stabilan magas bérek várhatók, különösen a specialista és vezetői pozíciókban, bár az emelkedés üteme visszafogottabb, mint más ágazatokban.


Könyvelés és számvitel: felértékelődő szaktudás, emelkedő bérsávok

A számviteli és könyvelői területen 2024–2025-ben az óvatosabb munkaerőpiac ellenére is erős a kereslet a tapasztalt szakemberek iránt. Különösen a könyvelők és adótanácsadók tartoznak a legkeresettebbek közé, illetve a kontrollerek iránti igény is stabilan magas. Ennek hátterében részben az áll, hogy a számviteli szolgáltató cégek bővülése növelte a jó könyvelők iránti keresletet. Emellett az olyan specializált tudás, mint az IFRS (Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok) is hiánycikk – az IFRS-ben jártas szakemberek bérlehetőségei az utóbbi időben jelentősen megugrottak, akár 15–25%-kal is magasabb fizetést kérhetnek, mint egy évvel korábban.

A könyvelők fizetése tapasztalattól függően széles skálán mozog. Egy junior könyvelő kezdő bruttó bére kb. 480 ezer Ft-tól indul, és ~800 ezer Ft-ig terjedhet.

Néhány év tapasztalattal gyorsan felkúszhat a bér a felső sáv közelébe. Szenior könyvelőként (5+ év tapasztalattal) legalább ~850 ezer Ft bruttó bérrel lehet számolni, a felső határ pedig ~1,25 millió Ft körül alakul. Egy főkönyvelő ennél is többet kereshet: a pozíció átlagbére ~1,35 millió Ft, a maximum pedig elérheti az 1,5 milliót havonta.

Az adózási terület szintén jól fizető a pénzügyen belül. Egy adótanácsadó pályakezdőként kb. 450 ezer Ft bruttót keres. Senior adótanácsadóként (5+ év tapasztalat) a bérminimum ~1 millió Ft, az átlag pedig ~1,2 millió Ft körül mozog. Menedzseri szinten egy adótanácsadó akár 1,5 millió Ft feletti összeget is megkereshet, különösen nemzetközi ügyfélkörrel rendelkező tanácsadó cégnél.

A kontrolling (üzleti pénzügyi elemzés) területén is hasonló tendencia látszik. Egy junior kontroller bére kb. 500 ezer Ft bruttóról indul. 3-5 év tapasztalattal a kontrolling fizetések ~750 ezer – 1 000 000 Ft közötti sávba emelkednek. Szenior kontrollerek (5+ év) már ~950 ezer – 1,5 millió Ft között keresnek havonta.

Ez is mutatja, hogy a vállalati pénzügyi tervezés és elemzés szakemberei iránt erős a kereslet, a cégvezetés hajlandó megfizetni a tapasztalatot.

Kiemelendő, hogy az IFRS-szakértők a legjobban fizetett pénzügyi szakmák közé zárkóztak fel. Egy IFRS specialista kezdő fizetése is ~550 ezer Ft bruttó. 3-5 év gyakorlat után 850 ezer – 1,4 millió Ft között kereshet, míg a legmagasabban képzett, tapasztalt IFRS szakértők bére 1,3 – 1,8 millió Ft havonta.

Ezek az értékek ~20%-kal magasabbak, mint egy “hagyományos” számviteli pozícióban, tükrözve a speciális tudásuk értékét.

Összességében a könyvelés, számvitel területén 2025-ben erős bérek jellemzők minden szinten. A pályakezdők számára 4-500 ezres induló fizetés is elérhető, a szeniorok pedig millió körüli vagy feletti összegekre számíthatnak.

A bérpiaci trendeket főleg a szakemberhiány és a szaktudás (pl. IFRS) prémiuma határozza meg, így a legkeresettebb könyvelők és pénzügyi szakértők fizetése az általános piaci növekedést meghaladó mértékben is nőhetett.


Vállalati pénzügyek és pénzügyi vezetők: sávok a középvezetőtől a CFO-ig

A vállalati pénzügyek alatt tipikusan a vállalatok pénzügyi tervezéssel, elemzéssel, gazdálkodással foglalkozó területeit értjük – ide tartozik a kontrolling mellett a pénzügyi vezetés (CFO) is. A kontrolling terület fizetéseit már fentebb részleteztük (a vállalati kontrollerek 0-5 év tapasztalattal nagyjából 0,5–1,0 millió Ft között keresnek, senior szinten 1,5 millió Ft-ig is felmehetnek). Minél nagyobb felelősséggel és csapattal jár egy pozíció, annál inkább a felső sávba esik a bérezése.

A pénzügyi menedzserek és igazgatók jövedelme kiemelkedő, de nagyságrendjében függ a cég méretétől és attól is, hogy regionális szerepkörről van-e szó. Egy nagyobb vállalatnál dolgozó Pénzügyi Igazgató (CFO) havi bruttó alapbére Magyarországon jellemzően ~1,7 – 2,6 millió Ft között mozog, az átlag ~2,0 millió Ft körül van.

Ha a CFO regionális hatáskörrel is bír (több ország pénzügyei tartoznak alá), akkor a fizetése még magasabb szintre kerülhet – ilyen esetben a 2 millió Ft inkább a sáv alja, és a felső decilis elérheti akár a ~3 millió Ft/hó szintet is. Fontos megjegyezni, hogy ezek az alapbérek; a felsővezetői pozíciókban gyakoriak a bónuszok és egyéb ösztönzők, amelyekkel együtt a teljes kompenzáció még nagyobb is lehet.

A középvezetői szinten (pl. pénzügyi osztályvezetők, részlegvezetők) nagyjából 1,2 – 1,8 millió Ft közötti havi fizetések jellemzők, pozíciótól és cégtől függően. Ide sorolhatók például egy SSC (szolgáltató központ) pénzügyi folyamatvezetői vagy egy nagyobb KKV pénzügyi vezetői is.

E szinteken is igaz, hogy a multinacionális háttér magasabb bért jelenthet, míg egy hazai KKV-ban alacsonyabb lehet a sáv.

Munkaerőpiaci trend: A vállalati pénzügy területén 2024-ben a toborzás lassult, de a kulcsemberek megtartása fókuszba került – gyakoriak voltak a vállalaton belüli előléptetések, fizetésemelések a lojalitás jutalmazására. A CFO-k és pénzügyi vezetők számára a stratégiai szerep tovább erősödött a nehéz gazdasági környezet miatt, ami a bérezésükben is tükröződik. 2025-ben várhatóan stabil marad a pénzügyi vezetők iránti kereslet, különösen azoknál a cégeknél, amelyek növekedésre készülnek és ehhez tapasztalt növekedésorientált pénzügyi igazgatóra van szükség.


Befektetési szektor: milliós fizetések, gyors megtérülés a tapasztalatban

A befektetési szektor – ide értve a befektetési banki szolgáltatásokat, vagyonkezelést, alapkezelőket, brókercégeket – a pénzügyi szakmán belül az egyik legmagasabb jövedelmű terület. Már kezdő szinten is viszonylag magas bérek jellemzik: egy friss befektetési elemző vagy portfólió-asszisztens általában ~500 ezer Ft körül indul, különösen ha nemzetközi hátterű cégnél kezd. Néhány év alatt a fizetés meredeken emelkedhet: egy 3-5 éve a pályán lévő befektetési tanácsadó bére átlagosan meg is haladhatja az 1 millió Ft-ot havonta.

A tőzsdei terület külön említést érdemel. Ahogy a banki szekciónál is említettük, a brókerek/tőzsdeügynökök a legjobban fizetett pénzügyi szakemberek közé tartoznak: körükben a havi bruttó átlagkereset ~1,61 millió Ft.

Ez az érték a szenior brókerek és kereskedők jövedelmét tükrözi; a legjobbak ennél is magasabb prémiumot érhetnek el, míg a junior brókerek esetében a sáv kezdete nyilván alacsonyabb (kb. 800 ezer – 1 millió Ft körül).

A befektetési elemzők és kvantitatív szakértők fizetési sávjai viszonylag kiegyenlítettek a tapasztalati szintek mentén. Ez azt jelenti, hogy már viszonylag fiatalon is elég magas a bér (a szakma vonzza a tehetségeket a jó fizetés miatt), ugyanakkor a senior szint sem száll el extrém módon e felett – persze bónuszokkal jelentősen növelhetik a keresetet.

A Hays adatai szerint például egy befektetési elemző szenior szintre érve ~1,5 millió Ft körül kereshet, ami csak kb. 50 ezer Ft-tal több havonta, mint egy hasonló szintű kockázati modellezőé ugyanannál a cégnél. Természetesen cégspecifikus különbségek itt is vannak: a nagy nemzetközi alapkezelők gyakran az átlag felett fizetnek, míg egy kisebb brókercégnél szűkebb sávokkal találkozhatunk.

Összegzés: A befektetési területen 2025-ben is jellemzők a milliós nagyságrendű fizetések. A karrier kezdeti éveiben járó szakemberek gyors bérnövekedést tapasztalhatnak, és mire senior státuszba lépnek, jellemzően az egyik legjobban fizetett pénzügyes csoportba tartoznak.

Ez a szektor ugyanakkor általában bónuszorientált – az alapfizetések mellé teljesítményarányos prémiumok társulnak. A toborzás itt továbbra is aktív, de a cégek egyre inkább elvárják a speciális szaktudást (pl. pénzügyi modellezés, CFA végzettség), és meg is fizetik azt.


Biztosítási szektor: aktuáriusok és kockázati szakértők az élvonalban

A biztosítók pénzügyi területei sok átfedést mutatnak a banki szektorral – különösen a kockázatkezelés és a szabályozói megfelelés (compliance) terén. Ugyanakkor van néhány egyedi szakma is, például az aktuárius, ami kimondottan a biztosítási matematikai kalkulációk szakértője. 2025-ben az aktuáriusok számítanak az egyik leginkább hiányszakmának a pénzügyi palettán, ennek megfelelően a legjobban fizetett munkakörök között vannak.

Egy pályakezdő aktuárius fizetése ~500 ezer Ft bruttóval indul, ami már induláskor is az átlagnál magasabb. Junior szinten (néhány év tapasztalattal) akár 1 millió Ft-ot is elérhet a bér, ahogy a szakember egyre értékesebb tudásra tesz szert a kockázatmodellezésben. Több mint 5 év tapasztalattal az aktuáriusok ~1,25 – 2,0 millió Ft közötti sávban keresnek, míg vezető aktuáriusként (pl. egy biztosító vezető aktuáriusa) a fizetés ~2,5 millió Ft-ig is felmehet havonta. Ezzel az aktuáriusok valóban a top kategóriába tartoznak a fizetések tekintetében.

A biztosítói kockázatkezelők bérei hasonlóak a banki kockázati területhez. Egy kockázatelemző néhány év tapasztalattal ~800–900 ezer Ft körül kereshet, senior kockázati szakértőként pedig ~1,2–1,5 millió Ft is lehet a fizetés.

A kockázatkezelési vezetők (risk manager) a biztosítóknál is ~1,3–1,7 millió Ft körüli sávban vannak, a felsővezetői szint (Chief Risk Officer vagy hasonló) pedig elérheti a ~2,5 millió Ft feletti tartományt – a Hays adatai alapján a bank/biztosítás szektorban mért plafon ~2,7 M Ft, ami ide is eshet.

Más pénzügyi funkciók a biztosítóknál – mint a pénzügyi vezetés, kontrolling, könyvelés – hasonló bérszinteket mutatnak, mint a vállalati szférában általában (hiszen pl. egy biztosító főkönyvelője vagy CFO-ja is a fenti sávokban keres, inkább a felső tartományban a nagy biztosítók mérete miatt).

Trendek és kihívások: A biztosítók az elmúlt években hasonló kihívásokkal szembesültek, mint a bankok: magas infláció, növekvő ügyfélelvárások és digitalizációs kényszer. Ennek megfelelően nőtt az igény olyan szakemberekre, akik pénzügyi szakértelem mellett adattudományi/IT ismeretekkel is bírnak – például kockázati modellezők, adatelemzők, aktívan programozó aktuáriusok.

Ezekben a szerepkörökben a bérek is versenyképesek, hiszen e kettős tudáskombináció ritka. A biztosítók is gyakran kínálnak extra juttatásokat (bonusz, rugalmas munkaidő, képzési lehetőségek) a szakemberek megtartása érdekében.

Összességében 2025-ben a biztosítási szektor pénzügyi pozíciói stabil, magas jövedelmet nyújtanak, különösen a specialista (pl. aktuárius) és vezetői szerepkörök esetében, amelyek továbbra is vonzóvá teszik ezt a pályát a szakemberek számára.


Források

  1. berkalkulator.com“Bérek alakulása Magyarországon és kilátások 2025-re” (2024. nov.): Ágazati bérátlagok és növekedési ütemek (Bérek alakulása Magyarországon és kilátások 2025-re)
  2. Pénzcentrum.hu“Itt a leginkább túlfizetett magyar szakmák rangsora 2024-ben” (2024. márc.): KSH foglalkozási bérstatisztikák (pl. banki, pénzügyi szakmák) (Itt a leginkább túlfizetett magyar szakmák rangsora 2024-ben: nem ritka a milliós fizetés sem)
  3. Hays Hungary – Salary Guide 2024/2025: Felmérési adatok a pénzügyi szektorból (14 iparág, 600+ pozíció). Kiemelések: