Fizetesek.com LogoFizetesek.com

Bruttó átlagkereset 2026: 740 600 Ft, medián 611 400 Ft – friss KSH-adatok

Publikálva: 2026. 10. 16.
Tartalomjegyzék

Bruttó átlagkereset 2026: friss KSH-adatok

Frissítve: 2026. október 16. A cikk a KSH 2026. augusztusi kereseti gyorstájékoztatóján alapul, amely ma jelent meg. A következő adatközlés (2026. szeptember) 2026. november 18-án várható, ekkor frissítjük a számokat.

Bruttó átlagkereset 2026: 740 ezer felett, de a dolgozók fele jóval kevesebbet keres

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 2026 augusztusában 740 600 forint volt, 8,4%-kal több, mint egy évvel korábban. A nettó átlagkereset 519 900 forintot ért el, ami 10,0%-os emelkedés. Így szól a KSH 2026. október 16-án közzétett gyorstájékoztatója.

A két szám közötti 220 ezer forintos szakadék azonban csak a történet egyik fele. A bruttó mediánkereset 611 400 forint volt (nettóban 433 400 Ft). Ez az az érték, amelynél a dolgozók fele többet, fele kevesebbet keres. Hiába szaladt tehát az átlag 740 ezer fölé, a teljes munkaidős dolgozók felének ennél jóval kevesebb jut. Ha azt méred, mennyire versenyképes a fizetésed, mindig ezt a számot nézd.

TL;DR – a legfontosabb számok egy pillantással

  • Bruttó átlagkereset: 740 600 Ft (+8,4% év/év)
  • Nettó átlagkereset: 519 900 Ft (+10,0%)
  • Bruttó medián: 611 400 Ft, nettó medián: 433 400 Ft
  • Rendszeres bruttó átlag (prémium, jutalom nélkül): 710 600 Ft (+7,6%)
  • Reálkereset: +8,6%, 1,3%-os infláció mellett
  • Január–augusztus: bruttó 765 300 Ft, nettó 536 300 Ft, de ezt a januári fegyverpénz felfelé torzítja
  • A nettó a családi és anyai szja-kedvezmények miatt nő gyorsabban a bruttónál
  • Minimálbér 2027: még nincs döntés; a korábban ígért 374 600 Ft már nem reális
Mutató (2026. augusztus) Érték Változás év/év
Bruttó átlagkereset 740 600 Ft +8,4%
Nettó átlagkereset 519 900 Ft +10,0%
Bruttó mediánkereset 611 400 Ft +8,5%
Nettó mediánkereset 433 400 Ft +9,9%
Rendszeres bruttó átlagkereset (bónusz nélkül) 710 600 Ft +7,6%
Reálkereset – +8,6%
Fogyasztói árak – +1,3%

Forrás: KSH, Keresetek, 2026. augusztus (közzétéve: 2026. október 16.). A reálkereset a nettó átlagkereset inflációval kiigazított változása.

Havi bontás: hol tartunk 2026-ban?

Az év elején a prémiumkifizetések és a 2026 januárjában kifizetett fegyverpénz húzta felfelé az átlagot. A fegyverpénz a honvédelmi és rendvédelmi hivatásos állomány hathavi illetményének megfelelő szolgálati juttatás. Ezért a havi sorozat hullámzó: a januári 840 600 forintos csúcs után februárban 725 500 forintra esett vissza az átlag. Márciustól aztán fokozatosan, 780 ezerről 740 ezer forintra csökkent, ahogy a tavaszi prémiumok kifutottak.

2026 Bruttó átlagkereset Változás év/év
Január 840 600 Ft +26,3%
Február 725 500 Ft +9,7%
Március 779 800 Ft +9,2%
Április 772 200 Ft +9,0%
Május 764 100 Ft +8,7%
Június 754 700 Ft +7,1%
Július 745 500 Ft +7,5%
Augusztus 740 600 Ft +8,4%

Forrás: KSH havi kereseti gyorstájékoztatók, 2026. január–augusztus.

A januári +26,3% szinte teljes egészében egyszeri hatás: fegyverpénz nélkül a januári bruttó átlag 8,3%-kal nőtt volna. Az év eleje óta számított (január–augusztusi) átlag bruttó 765 300, nettó 536 300 forint, ami +10,6%-os bruttó növekedés. Ezt a számot óvatosan kell kezelni, mert jelentős részét a fegyverpénz adja. A költségvetési szektorban az évkumulált bruttó növekedés +20,6%, ami nagyrészt ennek az egyszeri kifizetésnek tudható be, nem az általános béremelésnek. A katonák és rendvédelmi dolgozók bérezéséről részletesen a Mennyit keres egy katona 2026-ban? és a Mennyit keres egy rendőr 2026-ban? cikkünkben írtunk.

Tipp: Ha a saját béremelésedet méred az országos számokhoz, a havi év/év változást (augusztusban +8,4%) vagy a rendszeres keresetet (+7,6%) használd, ne a fegyverpénz miatt felfújt évkumulált +10,6%-ot.

Miért nő a nettó gyorsabban, mint a bruttó?

Idén szokatlan jelenség látható a KSH adataiban: a bruttó kereset 8,4%-kal nőtt, a nettó viszont 10,0%-kal, és a medián nettó bér is 9,9%-kal emelkedett. Ennek oka nem a munkaadók nagyvonalúsága, hanem az állami kedvezmények. A KSH 2025 óta a nettó átlagkeresetet a kedvezmények figyelembevételével közli, így ezek közvetlenül megjelennek a statisztikában. A KSH a következőket nevezi meg:

  • a 2026. január 1-jétől magasabb összegű családi adókedvezmény (részletek: Családi kedvezmény 2026),
  • a 2025. október 1-jétől élő szja-mentesség a három gyermeket nevelő anyáknak,
  • a 2026. január 1-jétől élő szja-mentesség a két gyermeket nevelő, 40 év alatti anyáknak,
  • a 30 év alatti anyák adókedvezményének bővülése (lásd: 30 év alatti anyák szja-mentessége).

A gyakorlatban sok munkavállaló ugyanakkora bruttó fizetésből is többet visz haza, mint tavaly. A bértárgyaláson ezt két irányból is érdemes figyelembe venni. A kedvezmény az állam juttatása, nem a munkáltatóé, ezért nem pótolja a béremelést. Közben a munkáltató a bruttó költséggel számol. Hogy a saját körülményeid mellett mennyit ér a bruttó fizetésed, azt a fizetéskalkulátorunkkal azonnal kiszámolhatod. Ha pedig az a kérdés, bruttóban vagy nettóban add meg a bérigényed, a Bérigény megadása: bruttó vagy nettó? cikk segít.

Reálbér: már a harmadik éve nő a vásárlóerő

A fogyasztói árak augusztusban csak 1,3%-kal nőttek éves szinten, így a nettó béremelkedés szinte teljes egészében vásárlóerővé vált: a reálkereset 8,6%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. A reálkereset a nettó keresetből számolódik, ezért nagyobb a bruttó 8,4%-os növekedésnél.

Év Reálkereset változása Háttér
2023 −2,9% 17,6%-os éves átlagos infláció
2024 jelentős növekedés a havi adatok szerint jellemzően +6–10% (januárban +10,4%, decemberben +6,1%)
2025 kb. +4,8% nettó +9,4%, átlagos infláció 4,4% (saját számítás KSH-adatokból)
2026. augusztus +8,6% nettó +10,0%, infláció 1,3%

A 2023-as visszaesés után 2024-ben indult újra az erőteljes reálbér-növekedés, 2025-ben lassabb ütemben folytatódott, 2026-ban pedig a nagyon alacsony infláció és az adókedvezmények miatt ismét gyorsult. A fizetések vásárlóereje így már a harmadik éve nő.

Vállalkozások, költségvetés, nonprofit: hol magasabb az átlag?

Augusztusban a nonprofit szektorban volt a legmagasabb a bruttó átlagkereset (765 600 Ft). A vállalkozásoknál 740 600, a költségvetési szektorban 731 100 forintot mértek. A különbségek tehát kicsik, a nettó növekedés viszont a költségvetési és a nonprofit szektorban volt a leggyorsabb.

Kör Bruttó átlag (év/év) Nettó átlag (év/év)
Vállalkozások 740 600 Ft (+8,1%) 517 900 Ft (+9,3%)
Költségvetési szektor 731 100 Ft (+9,2%) 517 400 Ft (+11,8%)
Nonprofit szektor 765 600 Ft (+8,9%) 545 100 Ft (+11,4%)
Közfoglalkoztatottak 158 400 Ft (+10,1%) 122 200 Ft (+13,4%)
Nem közfoglalkoztatottak 752 600 Ft (+8,4%) 528 100 Ft (+10,0%)
Összesen 740 600 Ft (+8,4%) 519 900 Ft (+10,0%)

Forrás: KSH, 2026. augusztus. Az utolsó előtti két sor nem szektor, hanem a teljes kör bontása aszerint, hogy valaki közfoglalkoztatott-e.

A szektorátlagoknál jóval nagyobb a szórás az ágazatok és a munkakörök között. A pénzügyi és IT-pozíciók bérsávjai jellemzően jóval az országos átlag fölött vannak, a vendéglátásban és a kiskereskedelemben viszont a mediánértékek is elmaradnak tőle. Konkrét pozíciókra érdemes a technológia és a pénzügy-számvitel szektoroldalt megnézni, vagy azt, hogy mennyit keres egy Java-fejlesztő, illetve egy könyvelő tapasztalati szint szerint. Ágazati mélyfúráshoz: IT fizetések 2026 és Pénzügyi bérek 2026.

Rendszeres vs. teljes kereset: a rendszeres (prémium, jutalom és egyszeri kifizetések nélküli) bruttó átlagkereset augusztusban 710 600 Ft volt. A teljes átlaghoz képest a különbség kb. 30 000 Ft, ennyit tesznek ki átlagosan a nem rendszeres kifizetések. A rendszeres kereset a bérpótlékokat már tartalmazza. A saját túlóráid és pótlékaid értékét a túlóra- és pótlékkalkulátorunkkal számolhatod ki.

Mi várható a bérpiacon 2027-ben?

A munkáltatók visszafogottabbak lettek

A Hays Hungary Salary Guide 2026 (2026 áprilisában jelent meg, 4 229 válaszadó) szerint 2025-ben a megkérdezett munkáltatóknak már csak 10%-a tudott 10% feletti emelést adni, szemben a 2024-es 31%-kal. 2026-ra a munkáltatók legnagyobb csoportja (41%) 2,5–5% közötti béremelést tervezett. A munkavállalók várakozásai is lejjebb kerültek: a legtöbben (31%) 2026-ra már szintén csak 2,5–5%-os emelésre számítottak, míg egy évvel korábban a 6–10%-os sáv volt a leggyakoribb válasz.

Érdekes ellentmondás, hogy a KSH-adatok szerint a rendszeres keresetek így is 7–8%-kal nőnek. Ennek egyik oka, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum emelése az alsó bérsávokat automatikusan felhúzza, a másik, hogy a hiányszakmákban a cégek célzottan emelnek.

A minimálbér 2027-es emelése bizonytalan

  • A 2026-os minimálbér 322 800 Ft (+11%), a garantált bérminimum 373 200 Ft (+7%). Részletek: Minimálbér 2026 Magyarországon.
  • A 2024 novemberi hároméves bérmegállapodás 2027-re 374 600 Ft-os minimálbérrel számolt (2026-ban +13%, 2027-ben +14% emeléssel). Mivel 2026-ban a biztonsági záradék miatt csak 11% lett az emelés, a +14% ma már kb. 368 000 Ft-ot jelentene.
  • A munkáltatói oldalon az ÁFEOSZ–COOP Szövetség elnöke szerint a 14%-os emelés „gyakorlatilag elképzelhetetlen”, és szinte biztos, hogy az emelés nem éri el a 10%-ot (Világgazdaság, 2026. október 10.).
  • Az ING elemzője, Virovácz Péter 8–9%-os emelést tart reálisnak, ami kb. 349–352 ezer Ft-os minimálbért jelentene (Pénzcentrum, 2026. augusztus 31.).
  • A Magyar Szakszervezeti Szövetség ragaszkodik ahhoz, hogy 2027-re a minimálbér érje el a rendszeres bruttó átlagkereset felét. A KSH-adatok alapján ez kb. 380 ezer Ft-os minimálbért, azaz egy év alatt kb. 18%-os emelést igényelne. (A mostani 710 600 Ft-os rendszeres átlag fele 355 300 Ft, de 2027-re az átlag is tovább nő.)

A VKF következő ülésének időpontja október közepén még nem ismert, a részletek a 2027-es költségvetés elfogadásához kapcsolódva válhatnak ismertté. Amint megszületik a megállapodás, frissítjük a kalkulátorainkat és ezt a cikket is.

Fontos: a 349–352 ezer, a 368 ezer és a 380 ezer forintos értékek forgatókönyvek, nem hivatalos 2027-es minimálbér. Bérszámfejtést és költségvetést még ne ezekre építs.

Bértranszparencia: a bérsáv-tájékoztatás a magyar törvényen múlik

Az EU 2023/970-es bértranszparencia-irányelve szerint a munkáltatónak a kezdő fizetésről vagy a bérsávról már az álláshirdetésben, de legkésőbb az állásinterjú előtt tájékoztatnia kell a jelöltet. A munkavállalók kérhetik az azonos vagy egyenlő értékű munkát végzők átlagos bérszintjét, nemek szerinti bontásban. A tagállamoknak 2026. június 7-ig kellett átültetniük az irányelvet. Magyarország ezt a határidőt elmulasztotta: október közepéig nincs kihirdetett magyar bértranszparencia-törvény. Szakmai források szerint egy önálló törvényjavaslat a kormány őszi törvényalkotási programjában szerepel.

Az irányelv szerint a 150 főnél többet foglalkoztató munkáltatóknak 2027. június 7-ig kell először beszámolniuk a nemek közötti bérkülönbségről, a 2026-os naptári év adatai alapján. A 250 fős vagy nagyobb cégeknek ezután évente, a 150–249 főseknek háromévente kell jelenteniük. A pontos hazai szabályok (hatálybalépés, bírságok, felügyeleti szerv) a magyar törvényen múlnak. A nemek közötti bérkülönbség az Eurostat szerint Magyarországon 16,9% (2024, előzetes adat), jóval az uniós 11,1%-os átlag felett.

Tipp: Ha 2027-ben állást keresel, a hirdetésben megadott bérsávot mindig vesd össze reális piaci adatokkal, mielőtt interjúra mész. A bérsáv önmagában nem mondja meg, hol a helyed benne.

Mit tegyél, ha a fizetésed elmarad az átlagtól?

  1. Nézd a mediánt, ne az átlagot. Ha a 611 400 forintos bruttó medián körül keresel, a teljes munkaidős dolgozók közepén vagy, még ha a címlapokon szereplő 740 ezernél kevesebbet is kapsz.
  2. Ellenőrizd a nettó oldalt. Nézd meg, hogy a családi adókedvezményt vagy az anyák szja-mentességét érvényesíted-e. Ez havonta több tízezer forintot is jelenthet. A négygyermekes anyák mentességéről itt írtunk.
  3. Hasonlítsd össze a pozíciódat a piaccal. A fizetesek.com szektoroldalain és pozícióoldalain tapasztalati szint szerinti minimum-, medián- és maximumbéreket találsz.
  4. Készülj a 2027-es bértárgyalásra friss adatokkal. 8,4%-os nominális bérnövekedés és 1,3%-os infláció mellett nehéz indokolni a 0%-os bérfejlesztést. Ugyanakkor számolj azzal, hogy a munkáltatók többsége 2,5–5%-os emelést tervez. A 10% feletti emelést konkrét eredményekkel és piaci benchmarkkal érdemes alátámasztani.

Gyakori kérdések

Mennyi a bruttó átlagkereset Magyarországon 2026-ban?
2026 augusztusában 740 600 Ft volt (KSH, 2026. október 16.), 8,4%-kal több, mint egy évvel korábban. A január–augusztusi átlag 765 300 Ft, de ezt a januári fegyverpénz felfelé húzza.

Mennyi a mediánbér 2026-ban?
2026 augusztusában a bruttó mediánkereset 611 400 Ft, a nettó 433 400 Ft volt. A teljes munkaidős dolgozók fele ennél kevesebbet, fele többet keres.

Mennyi a nettó átlagkereset 2026-ban?
519 900 Ft volt 2026 augusztusában, 10,0%-kal több, mint egy évvel korábban. A nettót a KSH a kedvezmények figyelembevételével közli.

Miért nőtt a nettó kereset gyorsabban a bruttónál?
A magasabb családi adókedvezmény, a három gyermeket nevelő anyák (2025. október 1-jétől) és a két gyermeket nevelő, 40 év alatti anyák (2026. január 1-jétől) szja-mentessége, valamint a 30 év alatti anyák kedvezményének bővülése miatt.

Mi az a fegyverpénz, és hogyan torzítja az átlagkeresetet?
A honvédelmi és rendvédelmi hivatásos állomány hathavi illetményének megfelelő, 2026 januárjában kifizetett szolgálati juttatás. Emiatt lett a januári bruttó átlag 840 600 Ft. Fegyverpénz nélkül a januári bruttó átlag 8,3%-kal nőtt volna.

Mennyi lesz a minimálbér 2027-ben?
Még nincs megállapodás. A 2026-os minimálbér 322 800 Ft. A korábbi terv szerinti 374 600 Ft-ot a munkáltatói oldal már nem tartja reálisnak, a szóba kerülő forgatókönyvek kb. 349 ezer és 380 ezer Ft között mozognak.

Mi a különbség az átlagkereset és a rendszeres kereset között?
A rendszeres kereset nem tartalmazza a prémiumokat, jutalmakat és egyszeri kifizetéseket. Augusztusban 710 600 Ft volt, kb. 30 000 Ft-tal kevesebb a teljes bruttó átlagnál.

Mikor jön ki a következő KSH bérstatisztika?
A 2026. szeptemberi adatokat a KSH 2026. november 18-án teszi közzé. Ezt a cikket ekkor frissítjük.

Források és módszertan

Módszertani megjegyzések:

  • A KSH adatai a teljes munkaidőben alkalmazásban állókra vonatkoznak, a közfoglalkoztatottakkal együtt. A 2023. januári vonatkozási hónaptól a KSH a munkáltatók teljes körére közöl adatot, létszámhatártól függetlenül, adminisztratív (NAV-, Államkincstár-) adatforrásokból.
  • 2025 óta a nettó átlagkereset a kedvezmények figyelembevételével készül, ezért az adókedvezmények közvetlenül megjelennek benne.
  • A KSH 2026-tól a TEÁOR'25 gazdasági tevékenységi osztályozás szerint közöl. A korábbi, TEÁOR'08 alapú ágazati idősorokkal való összevetésnél óvatosan kell eljárni.
  • A medián és az átlag közötti különbség a magas fizetések átlagot felhúzó hatását mutatja; a „tipikus” fizetést a medián jobban közelíti.
  • A régebbi, 2025-ös áttekintésünket a Fizetési felmérés: fizetések áttekintése Magyarországon cikkben találod.

Hitelességi és forrásinformációk

Szerző: Fizetesek.com Szerkesztőség
Ellenőrizte: Fizetesek.com Elemzői Csoport
Utolsó frissítés: 2026. október 16.
Fő források: KSH, Hays Hungary Salary Guide 2026, EUR-Lex, Eurostat, Világgazdaság, Pénzcentrum.